“Etik ilkeler uygulanıyor”

Sektörün 2015 yılında 7 milyar euroluk hacme yaklaştığını belirten Finansal Kurumlar Birliği Başkanı Osman Zeki Özger, “Sonuçta 66üyesi, yaklaşık 5 bin çalışanı, 100 bine yakın müşterisi ile sektör,  yaklaşık 25 milyar liralık finansmanı ve 120 milyar TL’ye ulaşan hacmi ile ticaretin çarkını döndüren önemli bir finans aracıdır “ dedi.  

 

Faktoring sektörünün gelişiminde son iki yılda gerçekleşen işbirlikleri ve düzenlemelerin etkili olduğunun altını çizen Özger, “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun onayı doğrultusunda faktoring yönetmeliği yürürlüğe girdi. Bunu sektörün etkinliğini artıracak düzenlemelerin hayata geçirilmesi takip etti. Fatura Kayıt Merkezi uygulaması ile faktoring'e konu edilen bir fatura ve benzeri belgenin birden fazla finansmana konu edilmesi engellenmiş oldu” dedi.

 

Osman Zeki Özger şunları söyledi:

“Sektörümüz için en kayda değer düzenlemelerden birinin de sektör etik ilkelerinin yürürlüğe girmesi olduğunu düşünüyoruz. Etik ilkelerin kamuoyu algısının doğru yönetilmesi açısından büyük önem taşıdığı kanaatini taşıyoruz. Sektörümüzün büyümesine katkı sağlayan yeniliklerden biri de faktoring firmalarının Takasbank Para Piyasaları’nda işlem yapma imkanına kavuşması olmuştur. Ayrıca ekonomimizin dinamosu konumunda olan KOBİ’ler için büyük önem arz eden hususlardan biri de faktoring firmalarının Eximbank kanalıyla Merkez Bankası Reeskont Kredileri’ne ulaşmasıdır. Gerçekleştirilen düzenleme ile ihracat kredi sigortasına sahi firmalar poliçelerini teminat gösterip faktoring şirketlerinden finansman sağlayabilecekler.”

 

Sektörün sorunları nedir?  

 

Finansal Kiralama Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu olan 6361 sayılı yasada, faktoring şirketlerine kötü niyetle zarar veren müşterilerden koruyacak bir madde bulunmamasını tamamlanması gereken bir husus olarak görüyoruz. Yasadaki söz konusu eksiklik yargı tarafından ticari mal ve hizmetle ilgili uyuşmazlıklar yaşandığında faktoring şirketleri aleyhine yorumda bulunabiliyor. Örnek vermek gerekirse; bir fatura alacağında mal ve hizmetin kusurlu olmasının sorumluluğu faktoring şirketlerine yüklenebiliyor. Burada faktoring şirketlerinin aracı şirketler olması ve ürün ve hizmeti yerinde kontrol edemeyecekleri göz ardı ediliyor. Bu sebeple faktoring şirketlerinin sadece finansal bir aracı olarak görülmesini ve bu bağlamda mal ve hizmet ayıp defilerinden muaf tutulması gerektiğini düşünüyoruz. Aslında bu çerçevede bankalar ile aynı statüye kavuşmamızın yeterli olacağı kanaatindeyiz. Çünkü işlemi banka yaptığı zaman muaf tutuluyor.

 

Ayrıca bankalar finansal ürünlerde bazı harçlardan  muaf tutulurken faktoring sektörü firmaları da benzer ürünleri pazarlamasına rağmen harç ödemek zorunda kalıyorlar. Ticareti de finanse eden hızlı ve etkin bir sektör olarak bankalar ile aynı konuma sahip olmayı arzuluyoruz.

 

Büyüme bekliyoruz  

 

Bu yıla ilişkin beklentileriniz…

 

2016 da faktoring sektöründen yenilikçi yeni ürünleri hedefliyoruz. Düşen firma sayısına rağmen 2016 yılında büyümeye devam edeceğiz. Hükümet tarafında 2016 büyüme hedefi yüzde 4,5 olarak açıklandı. Orta Vadeli Plan’da bu büyümenin daha çok yurtiçi ticaretle desteklenecek bir büyüme olduğunu görüyoruz. Bu bağlamda ticaretin daha fazla artış sağlayacağını ve sektörün 2016 yılında yaklaşık yüzde 20 büyüyeceğini tahmin edebiliriz. Türkiye ihracatının gelecek yıl artış göstermeyeceğini tahmin ediyorum. Hem global krizin etkilerinin devam etmesi ve hatta yeni halkalarının eklenmesi ihtimali hem de bölgesel bazı ihracat piyasalarında beklenen düşüş bu iş kolumuzdaki eski yıllardaki hızlı büyümeyi yakalayamayacağımızı gösteriyor.Ancak Eximbank işbirliğinin getireceği pozitif katkılarının etkileri de mutlaka sektöre yansıyacaktır.


HABERİN ORJİNALİ: