Lider Faktoring tahvil çıkardı

Lider Faktoring’in 366 gün vadeli, aylık kupon ödemeli tahvilleri, Gösterge Devlet İç Borçlanma Senetleri üzerine yüzde 4 Ek Getiri Oranı ile halka arz edildi. Tahvil, faktoring sektörü tarafından bugüne kadar ihraç edilen ilk aylık kupon ödemeli tahvil özelliğini taşıyor. 
Lider Faktoring’in 11-12-13 Nisan 2012 tarihlerinde Oyak Yatırım aracılığıyla halka arz edilen 15.000.000 TL nominal değerli fazla talep gelmesi durumunda 20.000.000 TL nominal değere kadar artırılabilecek tahvil halka arzında, bireysel yatırımcı tahsisat grubuna 25.013.569 TL, kurumsal yatırımcı grubuna ise 24.340.000 TL olmak üzere toplam 49.353.569 TL talep geldi. İhraç edilen 15.000.000 TL’ye karşılık gelen 3,3 kat talep nedeniyle halka arz miktarı 20.000.000 TL’ye yükseltildi, buna rağmen bireysel yatırımcıların talebi 56,0%, kurumsal yatırımcıların talebi ise ortalama 24,7% seviyelerinde karşılanabildi. İMKB Tahvil ve Bono Piyasası’nda 18 Nisan 2012 tarihinden itibaren işlem görmeye başlayacak Lider Faktoring tahvillerinin ikincil piyasada da alım-satımı mümkün olacak. 
Finansman kaynaklarında farklılaşmanın ve alternatif piyasaların çok önemli olduğu günümüzde; Lider Faktoring fonlama imkânlarını arttırarak müşterilerine aktarma stratejisi kapsamında çeşitlendirmesine devam etmektedir. Lider Faktoring Genel Müdürü Sayın Can Güney halka arzla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Lider Faktoring’in sermaye piyasalarının çeşitli alanlarında attığı öncü nitelikteki adımlara bir yenisinin daha eklendiğini söyledi. Güney “Bu ihraç sayesinde sermaye piyasalarından sağlanan kaynak Lider Faktoring’in fonlama kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve artırılması yönünde olumlu katkı sağlamıştır. Gösterilen yüksek ilgi bono/tahvil ihraçlarımızı devam ettirme konusunda bizlere büyük ivme kazandırmıştır. Mayıs ayı içerisinde gerçekleştirmeyi planladığımız yeni ihracımıza yönelik çalışmalarımıza ivedilikle başladık. Gelen talep miktarı Lider Faktoring kredibilite algılamasının en üst düzeyde olduğunu bir kez daha teyit etmiştir. Halka arzımıza katılan tüm yatırımcıların güven ve ilgisine ve ihraç işlemimizi başarıyla yürüten Oyak Yatırım’a teşekkür ederiz. ”dedi.

Konu ile ilgili çıkmış diğer haberler: