Ticaretin yüzde 6'sını yönetiyorlar.

YASAL düzenlemeler ve yeni uygulamalarla 2014'te başarılı bir performans gösteren faktoringciler, 2015'ten de umutlu. Son açıklanan verilere göre 2014'ün dokuz ayında 100 bin müşteri ve onların 600 bin civarındaki borçlusuna ulaşarak, yüzde 20 büyüyen sektör, 81 milyar liralık ticarete de aracılık etti. 2014 sonu itibariyle bu rakamın 110 milyar liraya ulaşması bekleniyor. Faktoringcilerin 2015 yılı hedefi ise büyümeyi sürdürerek, 130 milyar liralık ciroya ulaşmak. 

Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Başkan Vekili Zafer Ataman, sektörün 2014'te, özellikle KOBİ ve ihracatçıların vadeli alacaklarını nakde çevirip, tahsilatını takip ederek ekonominin sağlıklı büyümesine katkı sağlamaya devam ettiğini belirterek, "Faktoring, direkt yatırımı finanse etmiyor olsa da faktoring hizmetleri ile ticari satışlarını güvence altına alan ve işletme sermayesi yaratan şirketlerin yeni yatırım planlamasına kolaylık sağlıyor" dedi. 

120 BİN MÜŞTERİ Zafer Ataman, ticaretinin yüzde 6'sına hizmet verdiklerini, bu oranını yüzde 10'nun üzerine çıkaracaklarını ifade ederek, ekonominin durağan sayıldığı 2014 yılında bile yüzde 20 büyüdüklerini, 2015 yılında da benzer bir büyüme oranı ile 130 milyar TL ciroya, 26-27 milyar TL'lik faktoring alacaklarına ve 120 bin müşteriye ulaşacaklarım söyledi. 

Zafer Ataman, 2014yılında sektöre uluslararası sermayenin ilgisinin devam ettiğini de vurgulayarak, "Faktoring şirketleri 2015 yılı içinde ödenmiş sermayelerini 20 milyon TL'ye çıkartmak zorunda. Böylece yıl içinde sektörümüze 340 milyon TL civarında ilave kaynak girmiş olacak. Bu kaynak girişiyle beraber faktoring şirketleri daha fazla firmaya ulaşıp reel sektöre daha fazla finansman sağlayabilecekler" dedi.

 

KISA VADELİ F0NLAMA 

İş Faktoring Genel Müdürü Onur İzci, sektörün 2014 yılını yüzde 15-20 arasında bir büyüme ile kapatacağını söyledi. Türkiye'nin yılı yüzde 3-3,25 arası bir büyüme ile tamamlayacağı düşünüldüğünde, sektörün büyüme oranının yüksek olduğunun daha net anlaşılacağını belirten İzci, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"2014 sonunda sektörün toplam alacak bakiyesinin 24-25 milyar TL arasında olması bekleniyor ki, geleneksel olarak daha kısa vadeli fonlama yapması nedeniyle, sektördeki işlemlerin çarpan etlisi de çok daha yüksek düzeydedir. Dolayısıyla, tamamen faturaya dayalı işlem yapan sektörümüzün kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınmasına sağladığı destek ve reel ekonomiye katkısı her geçen yıl artmakta olup, 2014'te toplamda 100 milyar TL'lik bir destekten bahsedebiliriz."

 

İhracat faktoringinde önemli yol aldık 

FKB Başkam Zafer Ataman, 2014 yılının Eylül ayı itibariyle yaklaşık 14 milyar TL'lik ihracata aracılık ettiklerini, yılsonu itibariyle de yaklaşık 17 milyar TL'lik ihracat hacmini yakalayacaklarını belirterek, şunları söyledi: 

"2015 yılında son düzenlemelerle birlikte faaliyete geçecek Eximbank kredi sigortalı faktoring hizmetleri ile faktoring şirketleri Afrika, Orta Doğu ve tüm gelişmekte olan ülkeler dahil toplam 238 ülkeye hizmet verebilecekler. İlaveten Merkez Bankası'nın ihracat reeskont kredilerinden ihracatçıları daha uygun maliyetlerle finanse edebilecekler. 2015 yılında da büyümesini aynı ivme ile devam ettireceğine, özellikle ihracat faktoringinde elde etmiş olduğumuz performans ve Çin'in ardından dünya 2'inciliği başarımızı artıracağımızı düşünüyoruz. Sektörün, Türkiye'nin 2023 yılı, 500 milyar dolarlık ihracat hedefinde de ciddi bir rol oynayacağına inanıyoruz."


Haberin Linki: