KARLARI 1,5 MİLYAR TL OLDU. Banka dışı finansın aktifi 100 milyar TL’ye koşuyor.

KARLARI 1,5 MİLYAR TL OLDU

 

Banka dışı finansın aktifi 100 milyar TL’ye koşuyor.

 

Finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerinin net karı 2015’te yüzde 15 artışla 1,56 milyar TL olurken, üç sektörün aktif toplamı ise yüzde 19,2 artışla 94,59 milyar TL oldu.

 

Finansal kiralama, faktoring ve finansman  şirketlerinden oluşan bankacılık dışı finans sektörünü tek çatı altında toplayan Finansal Kurumlar Birliği’nin (FKB), 2015 yılı verilerine göre söz konusu sektörlerin işlem hacmi yüzde 6,3 artışla 156,06 milyar TL oldu. Sektörlerin öz kaynak büyüklüğü ise 2015’te yüzde 11,1 artarak 13,26 milyar TL’ye ulaştı.

 

Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Başkanı Osman Zeki Özger, finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerinin 2015 yılı finansal sonuçlarıyla2016 hedeflerini paylaştı.

 

Özger; 20 milyon TL asgari sermaye şartı ve sermayedar tercihi ile bazı faktoring şirketlerin piyasadan çekilmesine karşın,  başta yabancı yatırımcı olmak üzere söz konusu sektöre girmek için hazırlık yapan şirketlerin bulunduğuna işaret etti. FKB çatısı altında bulunan şirketler arasında  birleşmeler de olduğunu, hatta Turkcell, Evkur ve Finansbank’ın son alımı ile tüketici finansmanı tarafında yeni girişimler olduğunu da anlatan Özger, FKB olarak her üç sektörde büyümenin devam edeceğine inandıklarını belirtti.

 

Bankacılık dışı finans sektörlerinin üçünün 2016 yılı için yüzde 15 -20 aralığında bir büyüme öngördüğünü aktaran Özger, “Bu yıl için kendimizi iyi hazırladık. KOSGEB iş birliğimiz, KOBİ’lerle olan çalışmalarımız daha çok müşteriye ulaşmak, daha çok finansmana erişim adına çabalarımız kesintisiz devam ediyor” dedi.


HABERİN ORJİNALİ: