Karekodlu çekle piyasa güvende!

KTO BAŞKANI SELÇUK ÖZTÜRK UYGULAMADAN MEMNUN OLDUKLARINI AÇIKLADI

 

Karekodlu çekle piyasa güvende!

 

Karekodlu çek uygulamasının sahte çek uygulamasını bitirdiğini söyleyen Başkan Öztürk, “Böylece piyasada “hatır çeki” diye tanımlanan yanlış kullanımlar da engellenecek” dedi.

 

Türkiye’de yaklaşık iki yıl önce karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılmasından sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ve ilgili kamu kurumları koordinesinde altı ay önce Türkiye ve dünyada bir ilk olan “karekodlu çek” uygulaması başlatıldı.

 

Sahtekarlığı azaltıyor

 

Sisteme göre çek alan kişi, karekod uygulamasıyla çek veren kişinin tüm finansal geçmişini görüp ona göre kabul ediyor. Karekod okuyucu kullanarak, keşidecinin TCKN/VKN bilgisi, banka kodu, şube kodu, çek sıra numarası, hesap numarası ve opsiyonel  olarak çekin seri numarası gibi bilgilere ulaşılabiliyor. Sistem, çekin güvenilirliği hakkında kısa zamanda fikir sahibi olmanın yanı sıra, yapılan kimlik teyidiyle çek sahtekarlığı riskinin azaltılmasına imkan sağlıyor.TOBB yönetim kurulu üyesi ve Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, yaptığı açıklamada, Türkiye’de iki yıl önce “ekonomik suça ekonomik ceza” prensibi gereği karşılıksız çeklerdeki hapis cezasının kaldırıldığını söyledi.

 

Yavaş yavaş yaygınlaşıyor

 

Söz konusu kararın büyük bir tartışmayı da beraber getirdiği ve piyasanın çeklerin güvenirliliğini sorgulamaya başladığını dile getiren Öztürk, bunun üzerine KKB sisteminin uygulamaya konulduğunu belirtti.

 

Bu sistemin uygulama pratiğinin zorluğundan dolayı yeni bir çalışmaya gidildiğini aktaran Öztürk şöyle devam etti.

 

“Uygulama yeni başladığı için piyasada yavaş yavaş yaygınlaşıyor. Şu anda henüz istenilen yaygınlıkta değil, birkaç yıl içinde hızlı bir şekilde yaygınlaşacağını düşünüyorum. Bu uygulama sayesinde çeki alan kişi, çok basit bir şekilde karşısındaki firmanın güvenilirliğini araştırabiliyor. Karekodlu çek uygulaması,sahte çek uygulamasını bitirirken, piyasada “hatır çeki” diye tanımlanan yanlış kullanımları da engelleyecek. Bu uygulamada karşılıksız çıkma oranı normal çeke göre daha düşük olacak. Normal çeklere göre piyasa güvenirliliğini yüzde 80-90 arttıracak”  


HABERİN LİNKİ: